Propovijed na drugu nedjelju po Uskrsu B

“Tečaj uskrsnuća”

Vjerujem da poznajemo mnoge vrste tečajeva, kao na primjer: tečaj stranih jezika, tečaj kuhanja, tečaj brzog čitanja… S današnjom nedjeljom započinjemo „tečaj o uskrsnuću“ za apostole, ali i za nas. Što to znači? Uskrsnuće je jedinstven događaj u ljudskoj povijesti. Dogodio se samo jednom i promijenio je tijek ljudske povijesti. Uskrsnuće je temelj kršćanstva, kršćanstva nema bez uskrsnuća, a uskrsnuće po kršćanstvu udarilo je temelje našoj kulturi.

Za razliku od nas koji slavimo Uskrs od kad znamo za sebe, apostoli, prvi učenici i prva kršćanska zajednica morala je razumjeti Uskrs, doživjeti ga i proživjeti. Nikada se prije, niti poslije, nije dogodio Uskrs. Zato Uskrsnuli Gospodin, slikovito možemo reći, kroz pedeset dana ima tečaj o uskrsnuću svojim učenicima. Što radi kroz tih pedeset dana? Pojavljuje se. Provodi vrijeme s njima. Polako ih uvodi u sve ono što im je govorio prije muke. Tečaj će svečano završiti na dan Pedesetnice, na Duhove. Duh Sveti učinit će da učenici shvate sve, ali ne samo da razumiju, nego da i žive to što su razumijeli.

Tečaj počinje, kako nam je zapisao Ivan, već na sam dana Uskrsa.

Razumjeti učenike

Vrlo je važno pokušati staviti se u konkretnu situaciju apostola. U šoku su od Velikog petka. U strahu su da će doći i po njih. Zaključani su. I da stvar bude gora, žene govore da su Isusa vidjele živog!? Pokušajte zamisliti sebe u toj situaciji. Strah veliki, zbrka u glavi potpuna.

U takvu tešku, gotovo bezizlaznu situaciju, odjednom dolazi Uskrsnuli Gospodin. Vrlo je važno naglasiti: On se ne ukazuje! To nije poput Marijanskih ukazanja, gdje vidioci govore da nešto vide, dok drugi ne vide ništa. Uskrsnuli se ne ukazuje, On dolazi. Svi ga vide, ne kao neku prozirnu siluetu, već dolazi u tijelu. I ulazi kroz zatvorena vrata. Kristovo Uskrsnulo tijelo više ne poznaje ograničenja vremena i prostora.

Mir

Koje su prve riječi Uskrsnulog Gospodina? Mir vama! Upravo ono što učenicima najviše treba! Upravo ono što nama najviše treba! Mir! Isus je utjelovljeni Mir! On je Knez Mira, On je Mir naš!

Kao vjernici vjerujemo da u odnosu, u povezanosti s našim Bogom i mi možemo doživjeti taj mir, koji se pretvara u životno zadovoljstvo i životnu ispunjenost, jednom riječju, u sreću.

Kristov mir ne znači da ćemo živjeti bezbrižno i neodgovorno. Kristov mir ne znači da ne ćemo imati problema. Kristov mir znači da ćemo sve što nam se događa primiti u vjeri da je sve za naše dobro. Čak i ono loše. Ustvari najviše ono loše!

Zamisli da svoj najveći strah u vjeri predaš svome Uskrsnulome Gospodinu! Zamisli kako mu predaješ svoje životne promašaje, neostvarene planove, pogreške u odgoju djece, poslovne i financijske neuspjehe, brodolome u ljubavnim vezama, loš brak, samoću, ovisnost o alkoholu i psovki… Sve ono najlošije u nama, po Isusovom uskrsnuću, može i nas već sada dignuti iz groba naših promašaja i naših osjećaja krivnje.

Kako je divno živjeti u miru! Kristov mir donosi radost. Ali svijet će sve učiniti da tu radost oduzme!

Nesreća koja troši

Svijet u kojem živimo ne želi sretne ljude, nego nesretne! Zašto? Zato što živimo u potrošačkom mentalitetu. Potrošnja, koja donosi zaradu ili profit, je najvažnija. I kakve sad to ima veze s Kristovim mirom, pitaš se?

Nesretan čovjek troši! Troši druge, troši novac, troši vrijeme, troši sebe. Nesretan čovjek stalno želi pobijediti svoju nesreću novim ljudima i stvarima, sve dok ih ne stekne i kada je napokon došao do onoga što je želio, odmah je to potrošio. Potrošio je to u onom trenutku kada je vidio da to što je silno želio, nije odagnalo njegovu nesreću. Možda za trenutak, možda samo za koji dan.

Sretan čovjek ništa ne treba. Kada to kažem, to na znači da će sretan čovjek hodati u dronjcima, bos i bez automobila ili bez kuće. Sretan čovjek je sa svime zadovoljan. On ne baca, on ne troši, na neki način sretan čovjek štedi i popravlja, ali ne stvari, već sebe i druge oko sebe!

Zna da u isto vrijeme ne može voziti dva automobila, niti živjeti u dva stana ili dvije kuće. Sretan čovjek zna da drugi ljudi oko njega, ne mogu gospodariti s njim. Sretan čovjek zna da je Bog izvor sreće, i daje je to vrelo sreće u njemu samome, ako je povezan s Bogom.

Sretan čovjek zna da markirana odjeća, skupocjeni automobili i vile ne donose sreću. Sretan čovjek je svjestan da upravo njegova sreća daje vrijednost njegovoj odjeći, automobilu, kući, a ne obrnuto.

Uskrs je temelj naše sreće već sada i ovdje, ali samo ako smo u vezi s Uskrsnulim Gospodinom!

Toma, moj blizanac

I za kraj, kratko o Tomi. Kada se Tomi u evanđeljima daje nadimak blizanac, taj nadimak je teološki i želi reći da je Toma naš blizanac, da smo mi često poput Tome. Na žalost, naš Toma, dobio je nepravedno nadimak nevjerni. Zašto nepravedno? Pa stavi se u njegovu situaciju: nije te bilo neko vrijeme, vratiš se, i nakon svih drama, šokova, tuge i bespomoćnosti, svi ti govore da je Isus živ.

Vjerujem da bi većina nas reagirala kao Toma. Ali većina nas i reagira kao Toma! Evo ti dokaza:

Ja ne ću proći taj ispit! Ja nikada ne ću skinuti kile! Ja nikada ne ću biti lijepa! Ja nikada ne ću naći osobu mojeg života! Ja nikada ne ću biti sretan! Ja se nikada ne ću ostvariti!

Isus ponovno dolazi radi Tome. U susretu s Uskrsnulim Toma nam daje najljepšu i najkraću ispovijed vjere: Gospodin moj i Bog moj! Kako bi bilo lijepo kroz dan ponoviti tu prekrasnu molitvu: Gospodin moj i Bog moj!

Uskrsnuli Gospodin ima moć i nas već sada uskrsnuti od naših smrti. Toliko ljudi ima danas koji žive, ali iznutra su mrtvi. Oni, poput Tome, stalno ponavljaju: Ja ne ću… Ja ne mogu… Ja nisam…

Nađi nekoliko minuta vremena, ostani u tišini, zamisli pred sobom Uskrsnulog Gospodina i samo mirno reci: Gospodin moj i Bog moj! Gospodine, daj da uskrsnem! Sada! Daj mi svoj mir i ispuni moj život uskrsnom radošću. Amen.