Propovijed na blagdan Svete Obitelji

Obitelj izvor života

Slavimo blagdan Svete Obitelji. Rođenjem u ljudskoj obitelji, Isus je posvetio svaku obitelj. Obitelj je sveta. Obitelj je izvor života. Obitelj je temelj društva. Obitelj je temelj civilizacije i kulture. Zato sile Zla i Mraka nastoje uništiti obitelj.

Bez obitelji nema osjećaja pripadnosti. Čovjek bez obitelji nema identiteta. Ako oduzmeš čovjeku obitelj, oduzeo si mu i identitet, a to znači da čovjek više ne zna tko je, komu pripada i odakle dolazi. S čovjekom bez identiteta lako se može manipulirati.

Obitelj je temelj tradicije koja tvori osjećaj narodnog jedinstva i osjećaj ponosa na pripadnost jednom narodu.

Izgubiti obitelj znači izgubiti jedan dio sebe. Ljudi koji nisu upoznali roditelje ili jednog od roditelja najčešća provedu život u traženju svojih bioloških roditelja.

Ljudi koje su roditelji ostavili, osjećaju tijekom života duboke emotivne rane.

Crkva braniteljica obitelji

Crkvu se jedinu napada jer je crkva zadnja zaštitnica i braniteljica obitelji. Crkva jedina danas kaže da obitelj čine majka i otac. Crkva jedina danas govori da je brak zajednica muškarca i žene. Crkva jednina čuva svetost obitelji. I zato Crkvu treba uništiti. Kada ne bude Crkve, nestat će obitelji.

Sudbina naših obitelji u našim je rukama. Ja ne mogu puno učiniti za tuđe obitelji, ali moram se potruditi oko obitelji u kojoj sam se rodio, oko obitelji u koju me Bog poslao.

Idealna obitelj?

Mi svi u sebi nosimo sliku idealne obitelji. Svi tako lako možemo definirati, zamisliti i zaželjeti idealnu obitelj, ali takvu idealnu obitelj, najčešće ne možemo ostvariti.

Vjerujem da je slika idealne obitelji u nama nastala je u trenutku kada je Dobri Bog stvarao našu dušu. Slika idealne obitelji u nama je ostala od trenutka susreta s Dobrim Bogom. Taj ideal koji nosimo u srcu, čežnja je za Božjim svijetom, čežnja je to za Bezuvjetnom Ljubavi. Bezuvjetna Ljubav je Bog sam!

Ranjene obitelji

Naše obitelji su ranjene. Naše obitelji su bolesne. Ali naše obitelji mogu ozdraviti.

Na žalost ne postoji škola za dobru obitelj, kao što ne postoji škola za dobar brak, niti postoji škola za roditelje.

Naše obitelji su ranjene. Najveća rana u našim obiteljima su oni članovi naših obitelji koji se ne žele razvijati, oni koji ne žele rasti, oni koji ne vide svoje nedostatke i koji ne žele popraviti sebe uz pomoć obitelji.

Najveća rana u našim obiteljima je nedostatak komunikacije ljubavi. Podrazumijeva se da se svi volimo, ali nitko nikome ne govori da ga voli niti iz našeg međusobnog ponašanja osjećamo ljubav.

S jedne strane imamo sliku muškarca koji radi i na taj način uzdržava obitelj. To je slika iz kamenog doba, slika iz vremena pračovjeka. Agresivni mužjak koji je lovac, koji čuva svoju ženku od drugih mužjaka i koji čuva svoje mladunce kako bi se vrsta nastavila.

Muškarac koji radi, koji nakon posla gleda nogomet ili se druži sa svojom ekipom u kafiću, u klijeti ili koji vikendom odlazi u lov. Žena, uz svoj posao, treba odgajati djecu, treba kuhati i prati, pisati zadaću s djecom i organizirati život cijele obitelji. Za mene je to slika obitelji iz kamenog doba.

Znaju li muškarci danas dati ljubav u obitelji?

Muškarci koji dan danas misle da obitelj tako treba izgledati, najčešće su emotivno distancirani, nemaju topline niti prema svojoj ženi niti prema svojoj djeci. Muškarci koji tako doživljavaju obitelj danas, najčešće imaju problem s alkoholom. Alkohol je uvijek bijeg od života.

Svaki čovjek ima potrebu dati i primiti ljubav. Svi očekuju ljubav od drugih. Svi žele primiti ljubav, ali mnogi ljubav ne znaju dati. Davanje ljubavi prva je i najvažnije životna škola koju čovjek treba naučiti u svojoj obitelji.

Osobito muškarci pate kada ne nauče davati ljubav. Gledaš dijete kako ti raste. Želiš blizinu s tim djetetom, ali osjećaš blokadu. Želiš mu reći da ga voliš, ali riječi jednostavno ne izlaze iz tvojih usta. Primjećuješ kako se udaljavate i osjećaš se nemoćno. S vremenom poželiš od svojeg djeteta dobiti pažnju i ljubav, ali ne dobivaš. Ako nisi naučio svoje dijete kako se ljubav daje, tvoje dijete ne će moći dati ljubav niti tebi. Ti to nisi mogao naučiti svoje dijete, jer tvoji roditelji nisu naučili tebe. I evo nas u začaranom krugu iz kojeg nema izlaza.

Naučeni smo vidjeti majke kako voze dječja kolica i borave s djecom u parkovima. Kako je lijepo vidjeti oba roditelja s djecom vani.

Moram priznati da se uvijek ganem kada vidim tatu samoga kako vozi dječja kolica, ili kada vidim tatu da se igra s djetetom u parkiću za djecu. Na takvu sliku nismo naučeni jer je u našim glavama još uvijek slika mužjaka iz kamenog doba koji ne smije pokazivati osjećaje.

Koliko je samo emotivne štete napravio onaj strogi odgoj u kojem se osjećaji nisu smjeli pokazivati. Na pokazivanje osjećaja gledalo se kao na znak slabosti. Pokazivanje osjećaja bilo je za djevojčice, ali ne za dječaka i muškarca.

Dijete koje odrasta bez roditelja koji mu pokazuje osjećaje i pažnju, na pola je mrtvo dijete. Osoba koja nije čula i osjetila nježnu tatinu ljubav, duboko je ranjena osoba. Osoba kojoj tata nije govori da vjeruje u nju i da je ponosan na nju, duboko je ranjena osoba.

Muškarac koji nikada nije popričao otvoreno sa svojim ocem, a ima tu potrebu u sebi, pogubljen je muškarac. Sin koji nije osjetio da ga tata voli, nikada sebe ne će voljeti na ispravan način, dok ne prepozna svoje komplekse radi toga i dok ne krene liječiti svoje rane.

Osobito je teško ženama koje su odgajale emotivno hladne i distancirane majke.

Ozdraviti obitelj

Zadnjih godina sve više čujem žene koje su jako nezadovoljne i nesretne svojim odgojem djece.

I upravo je tu ključ rješenja! Dok ne vidim svoje nezadovoljstvo, dok ne vidim svoju nemoć i nemogućnost u iskazivanju osjećaja, dok ne prepoznam svoje promašaje, ne ću moći ozdraviti moju obitelj. Dok ne krenem emotivno liječiti sebe, ne mogu ozdraviti svoju obitelj.

I nikada nije kasno. Uvijek se može. Kasno je jedino onda kada kažem: Ja sam takav. Meni nema pomoći. Ja se ne mogu mijenjati. Tada je stvarno kasno. Tada obitelj umire.

Braćo i sestre, zdravlje i sreća, blagoslov i mir tvoje obitelji u tvojim je rukama. Prestani misliti kako da promijeniš druge i kreni mijenjati sebe.

Umjesto da svaki puta kritiziraš muža kad se napije, radije se pitaj nije li tvoje ponašanje i tvoje prigovaranje uzrok njegovom pijanstvu. Umjesto da izbjegavaš svoju ženu i njezino prigovarane, pokaži joj pažnju i ljubav. Umjesto da prigovaraš djeci koja su otišla svojim putem i koji se ne sjete niti nazvati te, pitaj se koliko si im ljubavi dao. Nitko živ ne će bježati od osobe koja nas voli i prihvaća. Bježimo od hladnoće, a ne od topline. Toplina nam svima treba da preživimo, osobito toplina ljubavi. Umjesto da prigovaraš kako su te svi ostavili, zagledaj se u svoje srce, prepoznaj sve krivo što si radio i promijeni se. Još nije kasno.

Molim zagovor Svete Obitelji da se prestanemo bojati pokazivati osjećaje ljubavi i pažnje i da naše obitelji postanu mjesta u kojima ćemo jasno moći reći bez obzira na godine: Tata, danas mi treba tvoja pažnja i ljubav, zagrli me! Mama, reci da me voliš i da sam sve tvoje.

Gospodine, ozdravi naše obitelji jer jedino zdrava obitelj može stvarati zdravo društvo i zdravu Crkvu. Amen.