Propovijed na 14. nedjelju kroz godinu A

Bože, hvala Ti!

Odlomak današnjeg evanđelja započinje Isusovim slavljenjem Oca. Kada mi slavimo Boga? Kada mi spontano Bogu zahvalimo? Bože, hvala Ti! Mi to spontano govorimo kada nam se dogodi nešto lijepo. Nešto neočekivano dobro. Je li se i Isusu dogodilo nešto neočekivano dobro, pa slavi Oca? Ne! Isusu se događa cijeli niz loših stvari.

Ivan Krstitelj šalje svoje učenike Isusu da pitaju je li On stvarno Mesija? Ivan Krstitelj sablaznio se kad je čuo što naučava onaj kojega je on krstio.

U mjestima gdje je Isus napravio najviše čuda ima najmanje vjere. Ljudi se sve više okreću od njega. Narodni i vjerski autoriteti sve više odbacuju Isusovo učenje i Isus ulazi sve češće u sukobe s njima. Situacija je teška i napeta do te mjere da dolaze članovi njegove obitelji iz Nazareta koji vjeruju da ih Isus sramoti i žele Ga nagovoriti da se vrati u Nazaret i da prestane s time što radi. Mogli bismo reći: Ne može gore.

Ipak, Isus slavi svoga Oca. Mi bismo na Isusovom mjestu vjerojatno prigovarali Ocu, svađali se s Njim i razmišljali da Bogu okrenemo leđa jer se sve ruši oko nas. Isus slavi Oca. Isus slavi Oca jer ljudski gledano kroz promašaj i poraz, Otac ostvaruje svoj plan.

Mudri i maleni

Isus u današnjem evanđelju spominje dvije grupe, s jedne strane mudre i umne, a s druge strane malene. Božji plan je skriven mudrima, a otkriva se malenima.

“Mudri” su oni koji su uvjereni da su do svega u svojem životu došli zahvaljujući svojim talentima, svojih uspjehom, svojim trudom i radom.

Mudri su oni koji misle da sve znaju. Oni mogu druge učiti, oni trebaju druge mijenjati, ali sami su najpametniji i oni se ne trebaju mijenjati.

Mudri su se izborili za svoj ugled i status u društvu. Mudri su posložili svijet oko sebe po svojem ukusu. Te postavke ljubomorno čuvaju i spremni su ukloniti svakoga tko bi samo i postavio u pitanje njihov način života.

Ima li mjesta za Boga u životu mudrih? Možda Ga prepoznaju kao Onoga tko im je dao talente koje su onda oni iskoristili. Mudri su sami sebi smisao života i tu nema previše mjesta za Boga.

“Maleni” su oni koji nisu opterećeni. Niti sobom niti drugima. Ne petljaju se u živote drugih ljudi. Ne grade svoj kult ličnosti. Maleni znaju da je sve što imaju dar. Dar od Boga. Maleni su zahvalni. Maleni znaju da ih u svojim rukama nosi i štiti Nebeski Otac, znaju da je sve dar od njega i jednostavno nastoje svoj život temeljiti na zahvalnosti prema Onome od Kojega sve imaju. Zahvalnost je temelj vjeri.

Što se Ocu svidjelo?

Nastavlja Isus: Da, Oče, tako se tebi svidjelo. Što se to Ocu svidjelo?

Ostvariti svoj plan spasenja svakog čovjeka kroz Isusov neuspjeh, kroz odbačenost Isusa gotovo od svih, i kroz Isusovu smrt na križu. Isus zna da se Bog želi proslaviti kroz njegov neuspjeh. Isus zna da je njegov neuspjeh put prema Uskrsnuću i spasenju svakog čovjeka.

Spoznaja da mu je sve predao Otac, da jedini poznaje Oca, i da ima moć objaviti Oca kome želi, u Isusu sve to ne stvara veličinu, nego upravo malenost.

Mi, s druge strane, znamo onu izreku da čovjeku treba dati moć i novac, pa da se onda vidi kakav je tko za pravo. Najčešće mi ljudi na tom testu padamo. Isus nas poziva da budemo poput njega. Da se trudimo biti sve bliže Ocu. Što smo Ocu bliže to se osjećamo manjima, ne većima.

Umorni i opterećeni

Dalje u tekstu Isus poziva izmorene i opterećene da dođu k Njemu, poziva da uzmemo njegov jaram, da budemo krotki i ponizni jer je to jedini način da nađemo mir.

Od toliko toga smo umorni i opterećeni. Čini mi se da smo najviše umorni i opterećeni jer nastojimo mijenjati cijeli svijet i prigovaramo cijelomu svijetu, a jedino što možemo promijeniti, ne mijenjamo, sebe! Umorni smo i opterećeni jer osjećamo da nemamo nikakav utjecaj na ono što se događa. Umorni smo i opterećeni jer se često svađamo zbog gluposti, kako to kažemo, ali svađanje zbog gluposti je ustvari pokazatelj da smo prazni i da nismo zadovoljni sa životom.

Koji je to Isusov jaram? To je ljubav koja se očituje u krotkosti i poniznosti. Krotak je onaj tko na provokaciju ne odgovara. Krotak je onaj koji na zlo ne odgovara zlom. Ponizan je onaj tko o sebi nema krivo mišljenje. Onaj tko sebe ne pravi velikim na štetu onih pokraj sebe.

Na sebe jaram ljubavi stavlja onaj tko je spreman služiti. A to je jako teško. Često sami od sebe radimo instituciju. Imamo potrebu osigurati se radnim vremenom. I lako nas naljuti netko tko ne poštuje naše radno vrijeme, našu instituciju, naše običaje.

Gospodine, molimo te za dar Tvoje ljubavi koja se očituje u poniznosti i dobroti prema drugima. Gospodine, molimo te za dar radosnog služenja i da u najtežim situacijama života znamo hvaliti Tebe koji ostvaruješ svoj plan spasenje i po nama, onda kada nam je to teško vidjeti. Amen.