Propovijed don Danka Litrića, našeg misionara u Ruandi, na misijsku nedjelju

Na svjetski dan misija, na Misijsku nedjelju, u Izvanrednome misijskom mjesecu listopadu, od srca vas sve pozdravljam, draga braćo i sestre, prijatelji misija i misionara!

Pozdravlja vas jedan hrvatski misionar, vaš sunarodnjak iz Afrike, iz malene zemlje Ruande, o kojoj ste sigurno čuli, najprije o dobru, ali još više, nažalost, o zlu koje se u njoj dogodilo. Ruanda je postala moja druga domovina jer sam u njoj proživio polovicu svojega ne baš kratka života.

Velika mi radost ispunja dušu kada pomislim koliko ljudi po cijelom svijetu danas misli na nas, moli za nas i želi nam pomoći, da bismo mi misionari, slabi ljudi, mogli nastaviti Isusovo spasiteljsko djelo u zemljama i s ljudima koje nam je dobri Bogu udijelio.

Kao stari misionar, nakon 38 godina misijskog rada, želim vam reći da bez vas, svojih prijatelja, mi misionari koji djelujemo u Africi,  Aziji i Južnoj Americi ništa ne bismo mogli učiniti.

Sigurno znate da u misijama imamo na tisuće krštenja godišnje. Kraljevstvo se Božje širi po nama! Istina je, Bog vidi i zna, a ljudi to osjećaju, da se po našem propovijedanju i svjedočenju evanđelja te našim zalaganjem na zdravstvenome, socijalnome i kulturnom području život u misijskim zemljama mijenja i postaje lakši.

Vi ste već čuli što radimo, što smo sagradili u našim misijama: škole, bolnice, crkve, kuće za siromahe… Vi ste mogli pročitati što je o tome napisano u Radosnoj vijesti, u Malom Koncilu, u Glasniku Srca Isusova, u Mariji, u Don Boscu danas te u drugim glasilima i novinama. Vi ste čuli što smo vam rekli prihodom naših susreta u vrijeme našeg odmora u domovini.

Za sve dobro što smo učinili i što činimo moramo zahvaliti Bogu, jer sve što jesmo i što imamo, od njega je. On nas je stvorio, On nas je pozvao, On nam daje snagu na nastavimo njegovo djelo stvaranja i spašavanja, jer Bog ne radi sam.

On nam je dao srce, ruke, jezik i sve što imamo. Sve što Bog želio ostvariti, On uvijek želi po nama ljudima, svojoj djeci. Zato moramo zahvaliti i vama svima koji nas pratite, pomažete nam i podupirete nas na razne načine. Uvijek kada uspijem učiniti štogod dobro i lijepo, kada mogu pomoći kojemu djetetu, kojemu bolesniku, kojemu siromahu – i kada mi zahvaljuju – kažem im: „Nemojte zahvaljivati meni, ja sam siromah, ja ništa nemam – zahvalite Bogu, od kojega dolazi svako dobro i dobrim ljudima koji u Njega vjeruju i ljube Ga.

I ako pitate kako nama misionarima možete pomoći, reći ću vam:  „Svaki puta kada ste molili za nas, sami u svojoj sobi ili u svojima u obitelji, u molitvenom zajednici ili u crkvi – vi ste mi pomogli da sam mogao reći dobru riječi, istjerati đavla, izliječiti bolesnoga.“

MOLITVA je najjače sredstvo, probija nebo i dopire do Svemogućega. Ona nas povezuje s Bogom.  Kao što ste čuli u prvom čitanju, dok je Mojsije molio i držao uzdignute ruke k Bogu, njegov narod je pobjeđivao.

Isto tako Isus u svojoj prispodobi o nepravednom sudcu onima koji vape Gospodinu, koji je naš Otac i koji nas ljubi kao svoju djecu, kaže da ne može odbiti njihovu molitvu.

Svojim darom na današnju Misijsku nedjelju vi po nama hranite gladne, oblačite gole, pomažete sagraditi školu, crkvu ili ambulantu. DAR je davanje samoga sebe braći u nevolji!

Mi ovdje u misijskim zemljama i vi ondje gdje živite ujedinjeni smo u molitvi i darivanju i tako smo zajedno misionari.

Preklinjem vas, draga braćo i sestre raspršene po cijelom svijetu, ostanite vjerni Isusu i njegovu nauku. Isus Krist je Bog koji je postao čovjekom da nas pouči u istini o Bogu i čovjeku.

Ne dajte se Đavlu! Vrag je naš neprijatelji, on nas odvraća od Boga, laže s blještavilom ovoga svijeta nudi bogatstvo i sreću bez Boga. Ali znajte, bez vjere u Boga i u Isusa, Sina njegova, bez molitve i darivanja, nema sreće, nema nam spasenja.

Za svaku vašu molitvu, za svaki čin ljubavi, za svaki dar, želim vam od srca reći HVALA!

Zajedno s našim vjernicima o prepunoj crkvi Marije Pomoćnice, sagrađenom darovima štovatelja Majke Isusove i naše, vapimo Bogu i molimo za vas, naše drage u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, i diljem svijeta – da ostanete čvrsti u vjeri u ovo bezbožno i materijalističko doba. Neka ljudi vide da živite mudro, po Božjoj riječi koju smo od malena naučili od svojih roditelja.

Vi roditelji, djedovi i bake „sa svom strpljivošću i naukom“ govorite svoj djeci i unučadi što ste naučili od svojih starih, i od svojih svećenika, učite ih o vjeri i ljubavi, da od malena misle i pomažu siromahe. Amen.