Propovijed na 18. nedjelju kroz godinu A

Jesmo li nezasitni?

Evanđelje koje smo upravo čuli, ponekad ima krivi naslov koji glasi: Izvještaj o čudu umnažanja kruha. Naglasak nije na čudu umnažanja, ali o tome ćemo kasnije.

I jeli su svi i nasitili se, zapisao je Matej. Čovjek današnjice postao je nezasitan. To već možemo primijetiti i kod djece.

Ovih dana pogledao sam jedan video u kojem dječak iz siromašne obitelji iz južne Amerike otvara kutiju s poklonima, koje su mu njegovi mogli kupiti za rođendan. Bojice, bojanke… Pitao sam se što bi naša djeca napravila s takvim skromnim poklonima? Oduševljenje na licu tog dječaka, za te obične poklone koje su mu njegovi mogli pokloniti, bilo je nevjerojatno! Nakon objavljenog videa, dobio je prave igračke omiljenih junaka iz animiranih filmova od ljudi koje je ganula njegova reakcija na skromne darove.

I jeli su svi i nasitili se. Kada ste zadnji puta bili siti? Naše majke i domaćice često već za vrijeme samog ručka pitaju nas što bi kuhale sutra? Sve više Svjetska zdravstvena organizacija, kao i domaća prevencija upozoravaju na problem pretilosti koji pospješuje mnoge bolesti. Psiholozi će reći da postoje ljudi koji hranom pokušavaju ispuniti prazninu koju osjećaju u sebi.

Bacanje hrane

Usuđujem se reći da nam nedostaju granice u količinama hrane koje pripremamo, a da je tome tako govore podaci o bacanju hrane. Naišao sam na podatak iz 2019. godine koji kaže da prosječan građanin Hrvatske, ne obitelj nego građanin, godišnje baci 75 kg hrane. Na hrvatskim odlagalištima godišnje završi 380.000 tona hrane, u Europskoj uniji 88 milijuna tona godišnje.

Vrijednost bačene hrane je 143 milijarde eura. Tko baca tu hranu? Svi mi. Ali glavo da prigovaramo Bogu i Crkvi jer su djeca u Africi gladna.

Kako bi bilo lijepo kada bismo jedni drugima pomogli mijenjati navike oko prehrane i kada ne bismo spremali svečane ručkove kao da su nam posljednji u životu.

Na početku sam rekao da naglasak nije na čudu umnažanja. Inače, ovaj događaj donose svi evanđelisti, a dvojica ga spominju po dvaput, tako da nam evanđelja ovaj događaj donose šest puta. Za Isusa ovaj događaj postaje početak kraja i velikih problema.

Dajte im vi jesti

Dobro je primijetiti da apostoli razmišljaju poput nas, ljudski. Treba ljude pustiti da se snađu. Gdje naći hrane za tolike? Imaju li svi dovoljno novaca? Što će biti s onima koji ne će prvi stići kako bi kupili hrane? Sva ta pitanja učenike na zanimaju. Svatko se treba snaći sam.

Silna mi je ova Isusova rečenica: Dajte im vi jesti. I mogu zamisliti zbunjene apostole kako se u čudu pitaju: Kako? Nemamo toliko novca da kupimo! I da imamo, gdje kupiti hrane za tolike? To je nemoguće!

Pravi naslov ovog evanđeoskog događaja treba biti čudo podjele kruha, a ne umnažanja.

Ono malo što mogu dati Bogu

Apostoli govore da nemaju ništa osim malo, pet kruhova i dvije ribe. Donesite ih ovamo, govori Isus. Uze, pogleda na nebo, izreče blagoslov, pa razlomi i dade. Sve nas ove geste podsjećaju na euharistiju, na misno slavlje.

I jeli su svi i nasitili se. Što je bit današnjeg evanđelja?

Bog od nas ne traži nemoguće. Bog zna da mi nismo svemogući. Svemoguć je Bog. Bog od nas traži samo ono malo što imamo. Ako smo spremni to malo što imamo staviti pred Boga da on to blagoslovi i umnoži, tada se događa istinsko čudo. I zato pitanje današnje nedjelje glasi: Što je to malo što ja imam, a da mogu predati Bogu kako bi on to umnožio? Što je to malo što ja imam čime mogu razveseliti druge?

Možda je to malo mojeg slobodnog vremena? Možda je to malo šutnja u napetim situacijama kada svojim riječima ne ću dodatno poticati svađu? Možda je to malo mojeg novca u nekoj humanitarnoj ili župnoj akciji? Možda je to malo moje suosjećanje prema nekome koga sam do sada osuđivao? Možda je to malo moje znanje ili moj rad kojima mogu drugome pomoći?

Naše župe imaju veliki potencijal kojeg često nismo svjesni. Zamislite da se organiziramo i budemo spremni recimo jednom mjesečno dati sat svojeg vremena za one kojima je to potrebno!? Zamislite dijete koje se muči s matematikom, roditelji mu ne mogu pomoći, bio bi možda dovoljan jedan školski sat da netko tko zna objasniti i prenijeti znanje pomogne tom djetetu da savlada gradivo.

Kako bih volio da svatko od nas danas u osobnoj molitvi jednostavno pita Gospodina da mu pokaže što je to malo što ima, što je to malo što ja imam što Gospodin želi da mu predam kako bih gradio Kraljevstvo Božje na zemlji?

Ovih dana razgovarao sam s jednom osobom koja mi je draga i koju poštujem. U jednom trenutku kaže meni ta osoba da joj se nekad moje propovijedi čine kao utopija, jer to što ja govorim, ne može se ostvariti.

Izbor je na svakome od nas. Ili ćemo čeznuti za veličinama ovoga svijeta i ostati prazni, ili ćemo tražiti ono malo što imamo i predati to Gospodinu da On učini nemoguće.

Evanđelje je dijeljenje. Ekonomski sustav u kojem živimo naglasak stavlja na skupljanje, taloženje, na bogaćenje bogatih i osiromašivanje onih koji već žive skromno.

U Americi kršćani počinju osnivati geta ili komune unutar župa. o tome možemo čitati u knjizi Benediktova opcija autora Roda Drehera.

Zamislite kada bismo se mi dogovorili da deset obitelji iz naše župe hrani krave, ali da mi svi samo od njih kupujemo sir. Da dvadeset obitelji hrani svinje, ali da mi svi od njih kupujemo odojke. Da mi svi servisiramo automobile kod servisera u župi. Da su nastavnici iz naše župe spremni ne davati instrukcije, već da su spremni pomoći besplatno djeci u učenju. Zamislite da si damo truda i da svatko od nas bude potreban našoj zajednici za nešto i tako imam financijsku sigurnost. Zamislite da kada netko zbog nekog razloga izgubi posao, da mu posao ne traži burza, već da mu mi sami pronađemo posao. Zamislite da možemo kao relativno malo zajednica biti samoodrživi. Možete reći da je to utopija, ali ja mislim da će to uskoro biti jedini način preživljavanja i dostojanstvenog života. I molim se Bogu da napokon dođe vrijeme kada ćemo zaboraviti sukobe koje su imali naši djedovi i bake, naši očevi i majke, kako bismo napokon okrenuli se jedni drugima i svi živjeli od našeg rada, ali dostojanstveno!

Bože, pokaži mi što je to malo što ja imam i što mogu predati tebi kako bih već sada gradio tvoje kraljevstvo ljubavi i mira u kojem će ljudi živjeti radosno, mirno i blagoslovljeno. Amen!